Kavaklı, Eski Samsun Yolu Cd. No:3/1, 61300 Akçaabat/Trabzon

  Ameliyatsız Obeziteden Kurtulma Yöntemleri

  20.11.2020
  228
  Ameliyatsız Obeziteden Kurtulma Yöntemleri

  Obezite, dünya çapında her geçen yıl bir önceki yıla göre artan hastalıklardan birisidir. Ne yazık ki artan sağlıksız beslenme çeşitleri, insanları kendine çekmektedir. Bu nedenle obeziteye daha kolay yakalanan insanlar, sonunda obezite cerrahi yöntemlerine mecbur kalabiliyor. Fakat obezite, hastanın kendi alacağı önlemler sayesinde de ortadan kaldırılabilir. Tabii ki her insan için geçerli olmayan bu tavsiyeler, mutlaka uzman kontrolünde dikkate alınmalıdır. 

  1. Beslenme Düzeninizi Değiştirin! 

  Obezitenin temel nedeni, sağlıksız ve düzensiz beslenme alışkanlıklarımızdır. Her ne kadar bizi cezbetse de; junk food ve fast food ürünlerinden uzak durmak zorundayız. Örnek olarak günde içtiğimiz 1 bardak (200 ml) kola ve yiyeceğimiz bir sosisli, bize yaklaşık olarak 900 kalori olarak gelmektedir. Aynı zamanda marketlerde satın cipsler, bisküviler ve diğer işlenmiş hazır gıdalar, aşırı şeker ve doymuş yağ içerdiğinden fazla kalori alımına neden olmaktadır. Bir yetişkinin günlük olarak alması gereken kalori miktarı ise yaklaşık olarak 2 bin kaloridir. Eğer bu miktarın üzerine çıkan bir beslenme alışkanlığınız varsa, ilk olarak bunu ortadan kaldırın. 

  1. Diyetisyen Yardımı Alın! 

  Yukarıdaki açıklama görebileceğiniz gibi, aşırı şekerli ve yağlı gıdalar damar tıkanıklığından kalp krizine kadar sebebiyet verebilir. Aynı zamanda obeziteye de neden olabilir. Peki bu durumda ne yapmalı? En önemli şey, bir diyetisyen yardımı alarak sağlıklı ve düzenli bir beslenme programı oluşturmak olacaktır. Bu sayede daha sağlıklı gıdalara yönelebilir ve kalori alımını da sınırlayabilirsiniz. 

  1. İnternet Üzerindeki “ŞOK” Diyetlerden Uzak Durun! 

  Ünlü olarak lanse edilen kişilerin hazırladıkları iddia edilen diyet listeleri, size uygun değildir! Çünkü diyet listesi kişiye özel olarak hazırlanmaktadır. Şok diyetler kilo vermeye değil, yetersiz gıda alımına neden olabilir. Çünkü her besin size uygun olmayabilir. Bazı besinlere alerjiniz olabilir ve bunlar ölümcül yan etkilere neden oluyor olabilir. Intolerans etkisi yaratan ve alerjiye neden olan besinleri uzman bir diyetisyenle paylaşarak size özel bir diyet listesi oluşturmasını talep ediniz. Çünkü yemek yememek değil, düzenli ve sağlıklı yemek yemek kilo verdirir. Kilo vermek isterken sağlığınızdan olmayın! 

  Diyet listesindeki yemekleri kendiniz yapamıyorsanız, diyetinize özel olarak sipariş verebilirsiniz. İnternet üzerinde bu konuda hizmet veren ve gerekli yasal onayları alan birçok işletme bulunmaktadır. Tabii en sağlıklı besin evde kendi yapacağınız yemeği yemek olsa da, bazı durumlarda yemek yapamıyor olabilirsiniz. Tam bu noktada bu servislerden yardım alabilirsiniz.  

  1. Hareket Edin, Hareketli Kalın! 

  “Nerede hareket, orada bereket.” diye bir sözümüz vardır. İşte bu sözün anlatmaya çalıştığı şey, emek sarf etmeden hiçbir şey elde edilemeyeceğidir. Bu nedenle kilo vermenin sihirli bir yolu yoktur. Tek bir dokunuşla kimse fazla kilolarından kurtulamaz. Yapmanız gereken, olabildiğince hareketli olmaktır. Bu nedenle bir uzmandan yardım almak ve egzersiz takvimi oluşturmak elzemdir.  

  1. Bu Tavsiyeler Ne Zaman Geçerlidir? 

  Gelelim fasulyenin faydalarına… Yukarıda yer alan bu tavsiyeler, bir uzman onayında gerçekleştirilmelidir. Aksi durumda egzersiz yaparken sakatlanabilir ya da yanlış bir beslenme programı oluşturarak gerekli makro besinlerin alımında eksikliklere neden olabilirsiniz.  

  Obezite cerrahisi fiyatları uygun ve iyileşme süreci kısa olsa da, Dr. Cemal Kara web sitesinde yayınlanan yazılara göz atarak obezite hakkında neler yapabileceğinizi de öğrenmeniz faydalı olacaktır. Eğer kendi başınıza kilo veremiyorsanız ve obeziteye bağlı sağlık sorunları yaşamaya başladıysanız, daha fazla geç kalmadan bir doktordan randevu almanız gerekebilir. Bu sayede obeziteyle bireysel olarak başa çıkamadığınız durumlarda hekim yardımı alarak obeziteden kurtulabilirsiniz.  

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Ücretsiz Ön Görüşme için