Kavaklı, Eski Samsun Yolu Cd. No:3/1, 61300 Akçaabat/Trabzon

  Çocukluk Çağı ve Obezite

  22.11.2020
  217
  Çocukluk Çağı ve Obezite

  Obezite, insan vücudundaki yağ oranının normal seviyenin üzerine çıkması sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre önlenebilir hastalıkların en büyük ikincisi olan obezite, her yıl 10 milyonun üzerinde insanın hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Bu nedenle obezitede erken tedavi yöntemlerine başvurmak hayat kurtarmaktadır. Bu yazımızda, obezitenin erken tanı yöntemlerinden bahsedeceğiz ve zaman kaybetmeden nasıl tedavi alacağınızı belirteceğiz.

  Çocukluk Çağı Obezitesi

  Dünya Sağlık Örgütü 2016 açıklamalarına göre; dünya üzerinde 5 yaşın altındaki 40 milyondan çocuk obezite risk grubu içerisindedir. Ülkemizde ise 15 yaş üstü bireylerde obezite oranı %20 seviyesindedir. Yani obezite, çocukluk yaşlarında dahi etkili olan bir hastalıktır.

  Çocukluk çağında tespit edilebilen obezite, ileri yıllarda hastaların büyük sorunlarla karşılaşmasını engelleyebilmektedir. Ancak ülkemizdeki yaygın yanlış kanı, bu duruma engel olmaktadır. Özellikle de İç Anadolu Bölgesi içerisinde yer alan insanlar, çocuklarının kilolu olmalarıyla övünmektedir. Bu durum, obeziteye yatkın nesillerin meydana gelmesine neden olmaktadır. Bu nedenle obezite konusunda mutlaka çocukluktan başlayan bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

  18 yaş altındaki bireylerde pek uygun görülmeyen obezite cerrahisi, doktor inisiyatifine bağlı olarak 18 yaş altındaki bireylere de yapılmaktadır. Ancak 18 yaş altındaki çocukların obezite hastalığına yakalanmaları, hem genetik faktörlerin hem de çevresel faktörlerin etkili olduğunu göstermektedir. Ailelere bu konuda çok büyük sorumluluklar düşmektedir. Özellikle de aşırı ekmek tüketiminin yaygın olduğu ülkemizde, kişi başına günde neredeyse 200 grama yakın ekmek tüketilmektedir. Hatalı beslenme alışkanlıkları, çocukluk çağı obezitesinin en büyük nedenlerinden birisidir.

  Aileler Ne Yapmalı?

  Aileler çocuklarına karşı yemeği bir “oyun” ya da “ödül” olarak algılatmamalıdır. Yemek yemeye olan bakış açısı, genel olarak bu yöndedir. Aynı zamanda beslenmek, istediğimizi yemek değildir. Sadece gün içerisinde ihtiyaç duyduğumuz gerekli kalori ve makro besinler ile vitaminlerin alımını sağlamaktır. Ancak şeker ve abur cubur ağırlıklı beslenme düzeni, hem fazla kalori alarak obeziteyi tetiklemektedir hem de çocukların sağlıksız beslenmesine neden olmaktadır. Aileler, aşağıdaki tavsiyelere göz atabilir:

  • Çocukların gün içerisinde gereğinden fazla abur cubur tüketmelerinin kısıtlamak.
  • Yemek masası dışında yemek yemenin yasaklanması (yatakta, kanepede vs.)
  • Çocukların televizyon ya da bilgisayara bakarak yemek yemelerini engellemek.
  • Her ağladıklarında ya da istediklerinde çocuklara abur cubur vermemek.
  • Marketlerde satılan işlenmiş ve aşırı şeker içeren gıdalardan (bisküvi, kola vb.) uzak durmak.
  • Çocukların hareket etmelerini ve spor yapmalarını teşvik etmek.
  • Çocukların gün boyu bilgisayar başında kalmalarını engellemek ve çocuklarla iletişim halinde olmak.
  • Çocuğun yaşayıp da gizleyebileceği travmalara karşı bilinçli olmak.

  Obezitenin Erken Tedavisi

  Erken yaşlarda tedavi edilecek obezite hastalığı, ileri yaşlarda çocukların kalıcı sağlık sorunlarından uzak durmalarını sağlayacaktır. Bu nedenle aileler kuşku duyduklarında mutlaka doktor desteği almalıdır. Eğer çocuğunuz yaşıtlarından daha kiloluysa, yemek yeme konusunda size sorun çıkarıyorsa ve hareketsiz bir yaşam sürüyorsa, mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.

  Gün içerisinde saatlerde bilgisayar başında kalan çocuklar, hem yemeği bilgisayar başında yemektedir hem de yeteri kadar hareket etmemektedir. Bu durum, çocukların gereğinden fazla kalori almasına ve bu kaloriyi yakamamasına neden olabilir. İleri yaşlarda obeziteye kapı aralayan bu durum, çocukların yetişkin oldukları zaman karşılarına çıkmaktadır. Aynı zamanda çocukluk döneminde travma atlatan bireyler de obeziteye yatkın olabilir. Bu nedenle yemek yemeyi bir savunma mekanizması olarak gören çocuklarda da obeziteye karşı bir yatkınlık olabilir. Aileler bu konuda bilinçli olmalı ve gerekli uzman desteğini almalıdır.

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Ücretsiz Ön Görüşme için