Kavaklı, Eski Samsun Yolu Cd. No:3/1, 61300 Akçaabat/Trabzon

  Diyabet Cerrahisi

  05.11.2020
  265
  Diyabet Cerrahisi

  Halk arasında diyabet ya da şeker ameliyatı olarak da bilinen metabolik cerrahi hem diyabetin aynı zamanda obezitenin aynı anda denetim altına alınabilmesini elde eden ameliyatları içermektedir.

  Öteki adı şeker hastalığı olan diyabet, Tip I ve Tip II olarak ayrılmaktadır. Vücutta insülin üretiminin olduğu fakat bu insülinin etkisiz kaldığı Tip II diyabet hastalığı çoğu zaman aşırı kiloluluk ile ilişkilendirilmektedir. Dünya genelinde şeker hastası olanların averaj %90’ında görülen Tip II diyabette insülin direnci görülmektedir. Sağlıklı kişilerde mideden salgılanan bir hormon ile birey açlık hisseder ve yiyecek yer. Yediği yemekle mide duvarı gerilince beyine giden uyarı sonucunda mide hormon salgılamayı durdurur ve birey doymaya adım atar. Bu sırada gıdalar bağırsaklara geçip sindirilmeye ve emilmeye başlar. Sağlıklı kişilerde ince bağırsağın son kısımlarına sindirilmemiş gıdalar da rahatlıkla ulaşabilmektedir. Sindirilmemiş gıdalar buradan glp-1 hormonunun salgılanmasana vesile olur. Bu hormonda pankreastan daha etken insülin salınmasını sağlar ve kan şekeri denetim altına alınmış olur. Sadece obez kişilerin midesi daha büyük ve açlık hormonu salgısı daha fazladır. Bu kişiler doymak için porsiyonlarını büyütür ya da daha sık yiyecek zorunda bırakılırlar. Ek olarak obez kişilerin bağırsak boyu ve besin emilimini elde eden villus sayısı daha da artar. Böylece ince bağırsağın son kısmına sindirilmemiş besin ulaşamaz ve glp-1 hormonu aktive olamaz, sonuç olarak da pankreastaki insülin aktif salınamayacağı için kan şekeri yükselmeye adım atar. İnsülin direncinin de etkisiyle hastalarda kan şekeri aşırı yükselmektedir. Bunun sonucunda ise şeker hastalığı başlar.
  Tip II diyabet tedavisinde genel olarak ilaçlar, rejim ve uygun egzersizler kullanılmaktadır. Fakat bazı durumlarda bu tedaviler yeterli olmamakta ve hastalık ilerleyerek; kalp-damar hastalıkları, felç, böbrek ,ayak rahatsızlıkları ve görme kaybı gibi farklı hastalıkları da beraberinde getirmektedir. Bazı hastalarda ise insülinin yoğun olarak alınmasına rağmen istenilen sonuçlar elde edilememektedir.

  Tip II diyabette ilaçlar ve öteki tedaviler hastalığı tamamen tedavi etmek için değil denetim altında tutmak için kullanılır. Sadece günümüzde uygun hastalarda metabolik cerrahi işlemleri uygulanarak tip 2 diyabet tedavisinde daha kesin sonuçlar alınabilmektedir. Metabolik cerrahi yardımıyla vücutta üretilen fakat tesir göstermeyen insülinin kullanılması sağlanmaktadır. Bununla beraber, diyabet nedeniyle ortaya çıkan diğer hastalıkların da iyileştirilmesi ile hastaların yaşam süreleri uzamakta ve yaşam kaliteleri artmaktadır.

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Ücretsiz Ön Görüşme için