Kavaklı, Eski Samsun Yolu Cd. No:3/1, 61300 Akçaabat/Trabzon

  Diyetinizin Sağlığınız Üzerindeki 10 Etkisi

  05.11.2020
  106
  Diyetinizin Sağlığınız Üzerindeki 10 Etkisi

  Yediğimiz şey olmamız şaşırtıcı değil. Bunu yıllardır biliyoruz; Bir tür “muzlu, muzlu” zihniyetine dönüştü, bu da temelde ne koyduğumuzun çıkardığımız şey olduğu anlamına geliyor. Çöp getirirseniz, çöpü dışarı atarsınız. Kavram ne kadar basit olursa olsun, obezite hala Amerika’da ve dünyadaki diğer birçok ülkede en büyük katillerden biridir. Aslında, Birinci Dünya ülkelerinin çoğunda obezite hala artıyor. Sizler için yüzlerce bilgi sayfası derledik ve beslenmenizin sağlığınız üzerindeki en önemli 10 etkisinin bir listesini yayınladık.

  Kötü beslenme refahı azaltır

  Geçtiğimiz 50 yılda gıda endüstrisi yemek yeme şeklimizi temelden değiştirdi. Yağ ve sodyum oranı yüksek, daha fazla işlenmiş, şekerli yiyecekler yediğimizde, hem ruh halimizi hem de yaşam beklentimizi azaltırız. Depresyon ve hatta demans, yaşamımız boyunca diyetimizin kalitesinden etkilenir.

  Bağışıklık sistemi sağlıklı beslenmeye bağlıdır

  Bağışıklık sistemlerimiz, enfeksiyonlar ve hastalıklarla savaşmak için ihtiyaç duyduğu desteği sağlamak için büyük ölçüde bize güveniyor. Temel besin maddeleri içermeyen diyetler, bağışıklık hücrelerinin ve antikorların aktivitesini ve üretimini etkileyebilir.

  Enerji

  Sağlıklı ve dengeli beslenirseniz enerji seviyeniz katlanarak artar. Besin açısından zengin besinler enerji seviyenizi korumanıza ve artırmanıza yardımcı olacaktır. Bir oturuşta çok fazla şekerli ve yağlı yiyecek tüketmek sizi aşırı tok hissetmenize neden olabilir. Aşırı doymuş hissettiğimizde, önümüzdeki birkaç saat için bir şeyler yapma arzumuzu kaybediyoruz ve hatta rahatlamak için biraz kestirmemiz gerekebilir!

  Kronik hastalık

  Hayatımızda kronik hastalıklara yakalanma riskimiz büyük ölçüde diyetimize bağlıdır. Yağ oranı yüksek işlenmiş, şekerli gıdaların artan tüketimi kalp hastalığı ve diyabetin gelişmesine neden olabilir. Bu iki kronik hastalık sizi öldürebilir ve tedavi edilmezse diyabet zamanla görme sorunlarına ve hatta körlüğe yol açabilir. Görmekte güçlük çekiyorsanız, bir göz doktoru SLC size göz testi boyunca rehberlik edebilir. Bazı araştırmalar bunu defalarca kanıtladı. Ne tükettiğimizin ve ne kadar tükettiğimizin farkında olmamız gerekir. Diyabet ayrıca ayaklarınıza zarar verebilir ve sepsis riskinizi artırabilir. Bunun nedenlerinden biri, şeker hastalarının, diyabetik komplikasyonlardan muzdarip olmadıklarından emin olmak için günlük olarak ayaklarını kontrol etmeleri gerektiğidir.

   

  Artan kanser riski

  Bazı araştırmalar, diyetin bazı kanserlerin % 30 ila% 40’ının gelişimini doğrudan etkilediğini göstermiştir. Meyve ve sebzelerde bulunan bitkisel besinler, kanser riskini azaltmak için birlikte çalışır. Bunların çoğu oksitleyici hasarı riskini azaltır. Diyetiniz şeker ve yağ açısından yüksekse, kansere yakalanma riskiniz olabilir. Günümüzde kanseri tedavi etmenin, bölgedeki yeni ve umut verici gelişmeler de dahil olmak üzere birçok yolu vardır, ancak sonuçta önleme, tedaviden daha iyidir.

   

  Katil tuz

  Çoğumuz çok fazla sodyumun bizim için çok kötü olduğunun farkındayız. Sodyum alımınız, kalp atış hızınızı ve kan basıncınızı etkilemede önemli bir rol oynar. Tuzlu gıdalardan çok fazla sodyum alınması vücudunuzun suyu tutmasına ve kan hacminizi azaltmasına neden olur. Bu, kalbinizi zorlayarak daha hızlı pompalamasına ve daha çok çalışmasına neden olur. CDC, günde maksimum 500 mg tuz önermektedir – ortalama bir Amerikalı günde 3.400 mg’dan fazla tüketmektedir!

   
  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Ücretsiz Ön Görüşme için