Kavaklı, Eski Samsun Yolu Cd. No:3/1, 61300 Akçaabat/Trabzon

  Güzel bir kahvaltı neden diyete yardımcı olabilir?

  06.11.2020
  242
  Güzel bir kahvaltı neden diyete yardımcı olabilir?

  Birçok kilolu insan, kahvaltıyı atlayarak ve gün içinde daha az yemek yiyerek kilo vermeye çalışır. Akşamları açlıktan bunalırlar veya gün içindeki cesaretleri için zengin bir akşam yemeği ile kendilerini ödüllendirirler. Lübeck’te, psikonörobiyologlar tarafından yapılan bir araştırma, bu stratejinin neden nadiren işe yaradığını gösteriyor.

  Araştırmacılar, normal kilolu 16 erkeği her 2 haftada bir laboratuvarda 3 gün geçirmeye davet etti. İyi bir gece uykusundan sonra, ziyaret ettiklerinde günlük kalorinin% 69’unu içeren doyurucu bir kahvaltı verildi. Öte yandan, normal bir öğle yemeğinden sonra (kalorinin% 20’si), akşam yemeği, günlük kalorinin% 11’lik bir payı ile seyrek kaldı. İkinci ziyarette, kalorilerin sadece% 11’i sabah,% 20’si öğlen, ancak akşamları yüksek kalorili bir akşam yemeği (% 69) vardı.

  Yemekten önce ve sonra birkaç kez, enerji tüketimi dolaylı kalorimetre kullanılarak belirlendi. Yemek yedikten sonra artar çünkü bağırsaklarda sindirim, vücuttaki besinlerin emilimi ve dağılımı enerji tüketir.

  Lübeck Üniversitesi Psikonörobiyoloji Bölümü’nden Kerstin Oltmanns liderliğindeki ekip, gıdanın neden olduğu termojenezin (DIT) sabahları önemli ölçüde daha yüksek olduğunu keşfetti. Gün içerisinde katılımcılar, sabahları zengin bir kahvaltı yaptıklarında, akşamları aynı kaloriyi yediklerine göre 2,5 kat daha fazla enerji tüketmişlerdir.

  Sabahları artan DIT’nin nedeni tam olarak net değil. Glikoz metabolizması incelendiğinde, kan şekeri ve insülin düzeylerindeki artışın akşam yemeğine göre kahvaltıdan sonra önemli ölçüde daha düşük olduğu görüldü. Ek olarak, düşük kalorili kahvaltı, insanların gün boyunca daha acıkmalarına neden oldu.

  Bu nedenle, gün içinde şekerlerle ek kalori tüketme eğilimi, akşamları aç karnına yatmanıza göre muhtemelen daha fazla olacaktır.

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Ücretsiz Ön Görüşme için