Kavaklı, Eski Samsun Yolu Cd. No:3/1, 61300 Akçaabat/Trabzon

  COVID-19 Hakkındaki Tüm Haberler Kötü Değil!

  05.11.2020
  272
  COVID-19 Hakkındaki Tüm Haberler Kötü Değil!

  Pandeminin artık bittiğini sanıyorduk. Yaz aylarında enfeksiyon sayısında dramatik bir düşüş öngören karmaşık modeller vardı. Ve ikinci dalga, yeniden enfeksiyon ve yaklaşan grip mevsimi hakkında anlaşılır endişeler varken, ilk dalganın en kötüsünün geride kalacağına inanmak için iyi nedenler vardı.Pekala, hepsi temenni gibi görünüyor. Ekim sonu itibariyle bu ülkede 224.000’den fazla ölüm ve 70.000’den fazla yeni vaka ve 800 ölümle salgının başlamasından dokuz ay sonra buradayız. ABD’de ve dünyada yeni sıcak noktalar ortaya çıkıyor. Sürü bağışıklığı, ister enfeksiyondan ister aşıdan olsun, aylar hatta yıllar sonra – hiç değilse bile. Bu zorluklara rağmen iyi haberlerimiz var.

  COVID-19 hakkında iyi haber: Korkunç haberler göz önüne alındığında, bu salgına karşı mücadelenin nasıl gittiğine dair bazı olumlu gelişmeleri gözden kaçırmak kolaydır. İşte beş önemli konuya bakış açımız.

   Ortaya çıktıktan kısa bir süre sonra, araştırmacılar COVID-19‘un viral nedenini belirlediler, genomunu haritaladılar ve yayılmasını izlediler.Artık maske ve fiziksel mesafenin işe yaradığına dair iyi kanıtlarımız var.

  Maske veya diğer yüz kaplamalarının takılması ve fiziksel mesafenin korunması ile ilgili öneriler ilk olarak aylar önce yapılmış olsa da, ancak son zamanlarda bu önerileri desteklemek için zorlayıcı bir bilimsel vaka yayınlandı. Bu önlemlerin etkililiğine ilişkin çalışmalar , bu tavsiyelere uyulmasının gerekçelendirilmesini zorlaştırmaz.

  Test ve temaslı izleme çalışması önermek için artan kanıtlar var.

  Bu önlemlerin yaygın şekilde uygulanmasının muazzam zorluklar ve engeller ortaya çıkardığı göz önüne alındığında, test ve temas takibinin rutin olduğu yerlerde (örneğin Yeni Zelanda, Güney Kore, Singapur) daha iyi kontrol altına alındığını gördük. Ve bir noktada, daha yüksek doğruluk, daha fazla kullanılabilirlik (ev testi dahil) ve daha hızlı geri dönüş süreleri ile yeni ve daha iyi testlere sahip olacağımız muhtemeldir.

  Pandeminin başlangıcından bu yana COVID-19 hastalarının bakımı gelişti.Bu, COVID-19 hastaları arasında daha düşük ölüm oranları raporlarından sorumlu olabilir. Artan test, daha asemptomatik vakaların tespiti ve daha genç yaş gruplarında daha fazla hasta da sayıların artmasına yardımcı olabilir. Yine de destekleyici önlemler , belirli ilaçlar (deksametazon ve yakın zamanda onaylanan remdesivir gibi) ve bu enfeksiyonla ilgili daha fazla deneyim, genel sonuçları muhtemelen iyileştirmiştir. Daha da önemlisi, etkisiz tedavileri de belirledik , böylece gereksiz ve potansiyel olarak zararlı olanlardan kaçınabiliriz.

   Bir dizi aşı geliştirilmiştir ve hangilerinin güvenli ve etkili olduğunu belirlemek için geniş çaplı çalışmalar yürütülmektedir.Bu da görülmemiş bir hızla gerçekleşti. Birkaç şirket, farklı aşı adayları üzerinde çalışıyor. Bazı önde gelen adaylar şimdiden hazırlanıyor ve yetkililer önümüzdeki aylarda milyonlarca aşı dozu dağıtmayı planlıyor. Boru hattındaki herhangi bir aşının başarılı olacağının garantisi olmasa da, bu gelişmeler etkili bir aşıyı bir an önce alma şansımızı artırıyor.

   Bu hızda hareket etmenin güvenliği, deneme verilerinin şeffaf olmaması ve aşılama konusunda isteksizliğe yol açabilecek politikaların süreci etkileme olasılığı ile ilgili büyük endişelerin olduğu vurgulanmalıdır. Yine de, bu çabaların devam etmekte olması, potansiyel bir aşının onaylanması için yıllarca beklemekten daha iyi görünüyor.

   
   
  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Ücretsiz Ön Görüşme için