ArabicEnglishFrenchGermanPersianRussianTurkish

Kanser Cerrahisi Nedir?

31.08.2021
450
Kanser Cerrahisi Nedir?

Kanser cerrahisi ihtimali sizi endişelendiriyor olabilir. Cerrahinin nasıl ve neden uygulandığı hakkında bilgilerinizi artırarak zihninizin rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz. Kanser cerrahisi, kanserin teşhisi yada tedavisi amacıyla vücuttan bir parça çıkarılması işlemidir ve kanser tedavisinin temelindedir.

Kanser cerrahisi tedavide nasıl kullanılır?

Kanser ameliyatı aday olma ihtimalinizin bulunduğu durumlar şunlardır: Kanserden korunma. Belirli doku yada organlarda kanser gelişimi açısından yüksek riske sahipseniz, doktorunuz bu doku yada organları hemen hemen kanser oluşmadan çıkarmayı önerebilir. Örneğin ailesel adenomatöz polipozis olarak adlandırılan genetik bir duruma haiz olarak doğduysanız, doktorunuz kolon ve rektumun çıkarılmasını içeren bir kanser cerrahisi uygulayabilir çünkü kolon kanseri açısından ciddi risk taşıyor olursunuz. Tanı. Doktorunuz tümörün tamamını veya bir kısmını çıkarmak için kanser cerrahisinin bir şeklini kullanabilir. Böylece tümörün mikroskop altında incelenmesi olanakı kaynaklanır ve kanser (malign) veya kanser olmayan (benign) farkına karar verilir. Kanser cerrahisi doktorunuzun kanserin ne kadar ilerlemiş olduğunu belirlemesine yardımcı olabilir, bu ilerleyiş kanserin evresini anlatır. Cerrahi, doktorun tümörün boyutunu değerlendirmesine ve lenf düğümlerine yayılıp yayılmadığına karar vermesine olanak tanır. Kanserin evresini değerlendirmek adına ek testler de gerekli olabilir. Birincil tedavi. Bir oldukça tümör için, özellikle kanser sınırlı ve yayılmamış ise, kanser ameliyatı tedavide en iyi şanstır. Tümör dokularının çıkarılması. Kanserli tümörün hepsinin çıkarılması mümkün olmadığında -örneğin çıkarılmasının bir organa ciddi zarar vereceği durumda- doktorunuz kemoterapi veya radyoterapinin daha etkili olmasını sağlamak amacıyla tümörün mümkün olan maksimum kısmını çıkarabilir.

Belirtileri ve yan etkileri rahatlatmak.

Kimi zaman cerrahi, kanserin tedavisinden ziyade yaşam kalitenizi çoğaltmak amacıyla uygulanır. Örneğin, tümörün bir sinir veya kemiğe baskı yapması sebebiyle oluşan ağrıyı hafifletmek veya bağırsakta tıkanmaya yol açan bir tümörü çıkarmak gibi. Cerrahi genellikle kemoterapi ve radyoterapi şeklinde öteki kanser tedavileri ile beraber uygulanır. Ek kanser tedavisi alıp almayacağınız kanserinizin türüne, evresine ve genel sağlık durumunuza bağlıdır.

Kanser cerrahisi nasıl yapılır?

Kanser cerrahisinin ilk amacı kanseri vücudunuzdan tamamen alarak tedavisini sağlamaktır. Cerrah bunu çoğu zaman tüm kanserin çıkarıldığından emin olmak amacıyla kanserli doku ile birlikte onu çevreleyen bir miktar sağlıklı dokuyu kesip çıkararak yapar. Cerrah aynı zamanda kanserin yayılıp yayılmadığına karar vermek amacıyla birkaç lenf düğümü de çıkarabilir. Böylece doktorunuz tedavi şansınızı ve daha fazla tedaviye ihtiyaç duyma durumunuzu değerlendirebilir.

Kanser cerrahisinde kullanılan diğer teknikler nelerdir?

,

Kanser tedavisi ve kanser oluşturabilecek durumlar için birçok cerrahi yöntem bulunuyor ve araştırmacılar yeni yöntemler üzerinde çalışmaya devam ediyorlar. Kanser cerrahisinin yaygın bazı türleri şunlardır: Cerrahinin bu şeklinde doktorunuz sıvı nitrojen spreyi veya soğuk prob benzer biçimde çok soğuk bir materyal kullanır. Böylece kanser hücreleri ve kanser oluşturma eğilimi olan hücreler -örneğin serviksteki düzensiz hücreler serviks kanseri oluşturabilir- dondurulup yok edilir. Doktorunuz kanser hücrelerini yüksek frekanslı elektrik akımı uygulayarak öldürebilir. Örneğin dudak ve ciltte kullanılır.

Lazer cerrahisi

Birçok kanser türünün tedavisinde uygulanan lazer cerrahisi, kanser hücrelerini küçültmek veya buharlaştırmak için yüksek yoğunluklu ışınlar kullanır.

Mohs cerrahisi

Göze yakın bölgeler şeklinde cildin kırılgan alanlarından kanseri çıkarmak ve kanserin derinliğini değerlendirmek için uygun olan bu yöntem, kanserin neşter ile katman katman dikkatle çıkarılmasından kaynaklanır. Bir katmanın çıkarılmasının arkasından doktorunuz mikroskop altında değerlendirir ve buna anormal hücre kalmayana ve çaşama dokuda kanser izi görünmeyene dek devam eder.

Laparoskopik cerrahi

Cerrah, laparoskop kullanarak büyük kesiler olmadan vücudunuzun içini görüntüleyebilir. Bunun yerine birkaç ufak kesi yapılır ve ince bir kamera ile cerrahi aletler vücut içine ilerletilir. Cerrah kameranın vücut içinde görüntülediklerini yansıtan bir ekran izler. Kesi ne kadar küçük olursa iyileşme o denli hızlıdır ve komplikasyon riski azalır. Laparoskopik cerrahi kanser tanısı, evrelemesi, tedavisi ve belirtilerin hafifletilmesinde kullanılır.

kanser cerrahisi

kanser cerrahisi

Robotik cerrahi

Robotik cerrahide cerrah ameliyat masasından uzakta oturur, ameliyat alanının üç boyutlu görüntüsünü yansıtan bir ekranı izler ve operasyonu gerçekleştirmek için robotun cerrahi aletlerle iyi mi manevralar yapması gerektiğini özetleyen el kontrollerini kullanır. Robotik cerrahi, cerrahın ulaşılması zor alanlarda işlem yapabilmesine yardımcı olur.

Organik Orifis (açıklık) Cerrahisi

Naturel orifis cerrahisi karın içi organları cilt kesisi olmadan ameliyat etme yolu olarak halen çalışılmaktadır. Cerrah, cerrahi aletleri kesi yolu yerine ağız, rektum yada vajina benzer biçimde vücudun organik açıklıklarından birinden ilerletir.

Örneğin doğal orifis cerrahisi esnasında cerrah, cerrahi aletleri boğazınızdan aşağı ilerleterek midenize ulaşabilir. Mide duvarında ufak bir kesi yapılır ve aletler karaciğerden doku örneği almak yada safra kesesini çıkarmak üzere karın boşluğuna geçer.

Doğal orifis cerrahisi deneye dayalıdır ve bu yolla azca sayıda ameliyat gerçekleştirilmiştir. Doktorlar bu yöntemin enfeksiyon riskini, ağrıyı ve cerrahi komplikasyonları azaltmasını umuyorlar. Kanser cerrahisi gelişmeye devam ediyor. Araştırmacılar daha az girişimsel işlem hedefi ile diğer cerrahi teknikleri çalışıyorlar.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ücretsiz Ön Görüşme İçin