ArabicEnglishFrenchGermanPersianRussianTurkish

Mide Kanseri ve Hastalıkları

31.08.2021
479
Mide Kanseri ve Hastalıkları

Mide kanseri nedir?

Mide kanseri hanımlarda meme kanserinden ve erkeklerde akciğer kanserinden sonra en sık görülen onkolojik hastalık çeşididir. Cinsiyet, genetik faktörler, sosyoekonomik duruma bağlı çevresel faktörler, beslenme alışkanlıkları ve Helicobacter pylori adlı bakteriye bağlı olarak gelişen gastrit, mide kanserinin ortaya çıkmasında etkilidir.

Hastalığın belirtileri kanser hücrelerinin yerleşim gösterdiği bölgeye ve kanserin evresine nazaran değişiklik gösterir. Hastalarda şikâyetler özellikle ilerleyen evrelerde ortaya çıktığı için hastalığın erken teşhisi adına ön belirtilerin bilinmesi ve semptomların mide kanseri belirtisi olarak değerlendirilebilmesi son derece önemlidir.

mide kanseri

mide kanseri

Mide kanserinin belirtileri nedir?

Hastalığın ortaya çıkışından itibaren beslenme düzeni bozulur ve kilo kaybı gözlenir. Özellikle ani gelişen iştahsızlık hissi mide kanserinde sık görülen belirtilerden biridir. Kanserleşme özelliği gösteren dokular midenin üst kısımlarında yer alıyorsa bu mide kanserinde yutma ile beraber takılma hissi ve yutma güçlüğü meydana gelir.

Yemek borusunda yanma, dolgunluk hissi, şişkinlik ve geğirti benzer biçimde şikâyetler görülebilir. Kanser dokularının yerleşim yeri midenin alt kısımları ise sıklıkla bulantı ve kusma şikayeti görülür. İlerleyen evrelerde kanlı dışkı ve kanlı kusma emareleri gözlenir. Tüm bu belirtiler kati tanı koymak için kafi olmayıp, fizikî muayene bulguları ve çeşitli tetkikler ile desteklenmelidir.

Mide kanseri sebepleri

Bir çok kanser hastalığında olduğu gibi mide kanserinde de kati bir nedenden anlatmak mümkün değildir. Sadece hastalığın ortaya çıkmasında rol oynayan etmenlerden ve çeşitli risk faktörlerinden bahsedilebilir.

Erken yaşlarda yüksek karbonhidratlı besinler tüketilmesi, Şoklanmış yiyecekler, tuzlu, tütsülenmiş ya da kurutulmuş balıklar yenmesi, Nitrat ve nitritle ilgili gıda tüketimi, Vitamin C, Vitamin E ve Beta-karoten yetersizliği, Sigara kullanımı, Helicobacter pylori enfeksiyonu, Yaşlılık ve ailede mide kanseri öyküsü şeklinde genetik faktörler, mide kanserine neden olan başlıca etmenler olarak sıralanabilir.

Mide kanseri tansıcaklıkMide kanseri tanısının konulabilmesi için çeşitli görüntüleme yöntemlerine başvurulması gerekir. Baryumlu özefagus-mide-duodenum grafisi (ÖMD), endoskopi, ultrasonografi, endoskopik ultrasonografi (EUS), bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) seçenekleri en sık tercih edilen yöntemlerdir.

Mide hastalıkları ile başvuran hastalarda ilk olarak endoskopik inceleme ve biyopsi değerlendirmesi yapılır. Endoskopik görüntüleme yöntemi ile midenin tüm bölümleri detaylı olarak incelenir ve biyopsi ile %85 oranında doğru tanı konulur.

Mide kanseri evreleri ve kanserli hücrelerin özellikleri saptanırken en çok tercih edilen görüntüleme yöntemi endoskopik ultrasonografidir. Bu yöntem yardımıyla mide ile birlikte çevre dokular da görüntülenir ve kanserin yayılım özelliği değerlendirilir.

Mide kanseri tedavi yöntemleri

Mide kanserinin temel tedavi yöntemi midenin alınması olarak tanımlanabilen gastrektomi adlı cerrahi operasyondur. Bu operasyon ile midede bulunan tüm tümör dokusu ve yayılım göstermişse lenf benzeri dokular çıkarılır. Midenin tamamen çıkarılması işlemine total gastrektomi, ortalama %80’inin çıkarılması işlemine ise subtotal gastrektomi adı verilir.

Uygulanacak olan cerrahi girişim hastanın yaşı, sıhhat durumu, hastalığın evresi ve yayılım gösterip göstermemesi benzer biçimde etmenlere bağlı olarak değişmiş olur. Bazı durumlarda cerrahi girişim öncesinde belli bir süre süresince kemoterapi (ilaç tedavisi) uygulanabilir.

Bu uygulama ile özellikle lokal yayılım gösteren kanser hastalıklarında son aşama faydalı sonuçlar elde edilir. Mide kanseri tedavisinde dikkat gerektiren ve örutubet taşıyan bir diğer nokta ise mide alındıktan sonrasında beslenme tercihlerinin düzenlenmesidir. Gastrektomi ameliyatından sonra tokluk hissi her zamankinden daha erken hissedilir ve bu konum hastaların yeterli kalori alamamasına yol açabilir.

Mide çıkarıldıktan sonra yiyecekler yemek borusundan direkt olarak ince bağırsağa geçer, dolayısıyla ameliyat öncesinde mevcut olan depolama alanı artık mevcut değildir. Kalori yetersizliğine bağlı problemlerin önüne geçmek için hastaların ameliyat sonrası sık aralıklarla ve minik porsiyonlarda beslenmesi gerekir.

Ek olarak gastrektomi operasyonundan sonrasında yiyeceklerle alınan demirin ve B12 vitamininin emilimi sağlanamaz. Bu yüzden bu vitaminlerin düzenli olarak enjeksiyon yolu ile alınması gerekebilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ücretsiz Ön Görüşme İçin