ArabicEnglishFrenchGermanPersianRussianTurkish

Obezite Cerrahisi Nedir?

31.08.2021
356
Obezite Cerrahisi Nedir?

Obezite Cerrahisi Nedir?

Obezite Cerrahisi; kilo vermemize yardımcı olmak için meydana getirilen ameliyatlardır. Bir çok ameliyat çeşidi vardır. .Hiçbir süre ilk tercih değildir. Diyet, egzersiz ve ilaç tedavisi daha sonra aşırı kiloluluk hastalarında başarılı sonuç elde edilemediği durumlarda aşırı kiloluluk cerrahisi uygulanabilir.

Obezite Cerrahisi Kimler İçin Uygundur?

Cerrahi işlem öncesinde diğer tüm tedavi yöntemlerini uygulamış ancak başarılı olamamış kişiler için aşırı kiloluluk cerrahi yöntemi uygundur. Hastanın cerrahi işlem görmeden önce tüm ilgili birimlerle değerlendirilmelidir ve anestezi açısından ameliyata elverişli olmalıdır.

Hasta seçimi vucut kitle indeksine nazaran yapılır. Vucut kitle indeksi 40 üzerinde ise hasta opere olabilir. 35 ile 40 arasında ise ek bir hastalığı var ise (hipertansiyon Tip 2 diyabet , uyku apne sendromu, trigliserit yüksekliği kalp hastalığı , hipoventilasyon sendromu, karaciğer yağlanması gbi ), eğer vucut kitle indeksi 30- 35 arasıonda ise medikal tedavilerle kan şekeri denetim altına alınamayan Tip 2 Diyabet hastalarına ameliyat önerilebilinir.

Aşırı kiloluluk Tedavisi İçin Ameliyat Çeşitleri

Gelişen teknoloji ile obezitede kullanılan çeşitli ameliyat teknikleri mevcuttur. Ameliyat seçimi hastanının durumuna göre hekim ve hasta beraber karar verir.

Obezite Cerrahisi

Obezite Cerrahisi

Mide Balonu

Zayıflamaya yardımcı en basit yöntem mide balon uygulamasıdır. Bu yöntemde endoskop yardımıyla, mide içinde sıvı yada hava doldurulan bir balon hafif anesteziyle yerleştirilir. Bu işlem 15-20 dakika devam eder. Böylece midenin besin alma kapasitesi düşürülür ve çabuk doyma sağlanır. Bu yöntemle hastalar birkaç ayda 7-8 kilo verebilirler. Ancak bu balon vücutta 6 ay, en fazla 1 yıl kalabilir ve yine endoskopik yolla 5-6 dakika içinde çıkartılır.

Bayağı uygulanması ve vücutta kalıcı bir değişim olmaması yöntemin avantajı olmakta birlikte, balon çıkarıldıktan sonra hasta yaşam şeklini değiştirmez ve diyetine devam etmezse verilen kilolar geri alınabilir.

Ancak 6 ay-1 senelik kullanım süresi içinde kişiler nasıl yemek yemeleri gerektiği mevzusunda deneyerek eğitim almış olurlar. Günümüzde mide balonu yöntemi ya ameliyat olamayacak kadar riskli hastalarda ya da süper obez kişilerde temel morbid aşırı kiloluluk cerrahisine hazırlık olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte fazla kilosu çok olmayanlar içinde kullanılabilir.

Tüp Mide

Dünyada zayıflamak için en çok uygulanan yöntemlerden biridir. Bu yöntemde midenin %80-90 kadarı çıkartılarak mide bir tüp haline getirilir. Bireyin kalori alımı azaltılır . Tüp mide ameliyatı da kapalı yöntemle, bir-iki saatlik bir sürede yapılır. Hastanede yatış süresi ise iki-üç gündür.

Ameliyat daha sonra hastalar iki hafta sıvı, daha sonraki iki hafta da yumuşak gıdalar tükettikten sonrasında normal gıdaya geçebilirler. Vitamin takviyeleri gerekebilir. Bu ameliyat yönteminde midenin fundus bölgesi tamamen çıkartılarak Ghrelin hormonunun salınımı engellenir böylelikle ferdin iştahının azalması da yardımcı olur.

Bu ameliyat ondan sonra kişiler 1 yıl içinde fazla kilolarının averaj %80 kadarını kaybedebilirler. Bu ameliyattan sonra gıdaların iyice çiğnenip, ufak porsiyonlar halinde tüketilmesine dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra egzersiz de unutulmamalıdır. Verilen kiloları tekrar almamak için özellikle rafine şekerli yüksek kalorili sıvı gıdaları da bol oranda tüketmekten kaçınılmalıdır.

Gastrik By-Pass

Bu yöntemlerde temel olarak mide iki bölüme ayrılır. Biri büyük diğeri küçük parça. Oluşturulan yeni minik mide ile ince bağırsağın başlangıcından itibaren bir kısmı ve onikiparmak bağırsağı atlanarak yine birleştirilir. İki konum hedeflenir. Birincisi ferdin kalori alımı kısıtlanılır ikinci olarak yenilen besinlerin emilimi azaltılır . Bu yöntemler de günümüzde laparoskopik olarak başarıyla uygulanır. Gastrik Bypass ameliyatları dünyada yaygın olarak yapılan bariatrik cerrahi işlemlerden bir tanesidir. Obezite ve obezite bağlı sıhhat problemlerını çözmede metabolik etkinliği en fazla yöntemlerden biridir. Kilo verilmesi 1.5 yıla kadar devam edebilir . Ameliyat sonrası takip önemlidir. Hastalar uzun süre vitamin alınımı gereksinimi duyabilirler. Beslenmeleri mevzusunda diyetisyen ve hekimleri ile irtibatta olmaları önemlidir.

Duodenal Switch

Duodenal Switch işlemi metabolizmayı doğrudan etkilediğinden daha fazla kilo yitirilmesine yol açar. Özellikle VKI 50 kg/m2’den fazla olan kişiler için uygulanabilir bir yöntemdir. Bu ameliyatta hem besin alınımı kısıtlanır bununla birlikte alınan gıdaların emilimi azaltılır.

Aşırı kilolara bağlı diyabet, hipertansiyon ve yüksek kolesterol hastalıkların tedavisinde etkili bir yöntemdir. Yağ emilimini azaltan bir uygulama olduğundan yağlı yiyecekler tüketen hastalarda etkin bir ameliyattır.

Obezite cerrahisinde en fazlaca kilo vermeyi elde eden ameliyat şekilleri arasında olmasına karşın, ameliyat ve sonrasındaki komplikasyonların fazlalığına bağlı çok sık kullanılmamaktadır. Bu ameliyat sonrası, kötü kokulu kronik ishal ve yağ emilimi azalmasına bağlı vitamin ve protein eksiklikleri sıkça görülür.

Mini Gastrik By-Pass

Gastrik bypass ameliyatının daha rahat uygulanabilen bir modifikasyonudur. Uzun bir mide poşu oluşturulduktan sonra başlangıçtan 2 metre sonraki ince bağlarırsak parçası mide poşu ile birleştirilir. Ameliyat süresi daha kısa ve maliyeti daha azca olmasına rağmen, tip 2 diyabeti geçirme ve zayıflama tesiri çok başarılıdır. En önemli dezavantajı; RNY gastrik Bypass dad olduğu gibi oluşturulan poş haricinde geri kalan midenin daha sonraları endoskopik görüntülenmemesi ve hastalar uzun solukta vitamin alımına ihtiyaç duyabilirler.

Obezite Ameliyatı Öncesi

Öncelikle fert, cerrahlar tarafınca detaylı bir halde muayene edilir. Hekim, ameliyata uygun olup olmadığına karar verdikten sonrasında ise hastayı obezite ameliyatı konusunda bilgilendirir. Hastanın da kabulü alındıktan sonrasında ise kardiyolog, göğüs hastalıkları, psikolog ve anestezi uzmanlarına , endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları tarafından da değerlendirilir. Ek olarak hastaya ameliyat öncesi Mide endoskopisi, karın ultrasonografisi bir çok laboratuvar testi yapılır.

Obezite Cerrahisi Nasıl Yapılır?

Ameliyatlar Genel anestezi ile laparoskopik ( kapalı ) yöntemle deneyimli cerrahi bir cerrahi ekip tarafınca gerçekleştirilir. Ameliyat sona erdikten sonrasında hastanın durumuna ve anestezi uzmanının önerisiyle kimi zaman ghasret amaçlı bir gece yoğun bakıma alınabilir. Bu durumun haricinde kalan hastalar anesteziden tam olarak uyandıklarında odalarına gönderilir.

Obezite Ameliyatı Sonrası

Başarılı bir ameliyat ondan sonra aşırı kiloluluk rahatsızlığından kurtulmak, sağlıklı ve kaliteli bir yaşama kavuşmak için hastalar dikkatli olmalıdır. Hastanede gerekli kontrollerin yapılması ve daha sonrasında hastanın taburcu edilmesinden sonrasında tedavi süreci devam etmektedir. Diyetisyen ve ameliyatı meydana getiren cerrahın uygun gördüğü diyet programı hasta tarafınca dikkatlice uygulanmalıdır. Hasta, doktorun belirttiği süreçlerde egzersiz yapmamalı ve tertipli kontrollerini aksatmamalıdır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ücretsiz Ön Görüşme İçin