Kavaklı, Eski Samsun Yolu Cd. No:3/1, 61300 Akçaabat/Trabzon

  Obezite Nasıl Hesaplanır? 

  20.11.2020
  229
  Obezite Nasıl Hesaplanır? 

  Obezite hastalığı vaka sayıları gün be gün artıyor. Bunun temel sorumlusu ise değişen beslenme alışkanlıklarımız olarak bilinmektedir. Ancak obeziteden kurtulmak kişisel olarak mümkündür. Sadece tedbirlere kulak asmalı ve daha hareketli bir hayat benimsememiz gerekmektedir. Bu yazıda obezite nasıl hesaplanır? Obezite nasıl tespit edilir? Ve Obeziteden nasıl kurtulunur? Sorularının cevaplarını arayacağız. Öncelikle obezite hesaplama yöntemine göz atalım. 

  1. Obezite Hesaplama Aracı 

  Obezite hesaplama aracı olarak vücut kitle indeksi ya da diğer adıyla beden kitle indeksi aracını kullanmaktayız. Bu aracın kullanımında profesyonel yardıma gerek yoktur. Sadece tam boyunuzu ve kilonuzu biliyor olmanız yeterlidir. Formülü ise kilo/boyXboy olarak belirlenebilir. Yani kilonuzu, boyunuzun karesine bölmeniz gerekmektedir. Böylece ortalama olarak 15 ila 45 arası bir sonuç alacaksınız. Genel olarak 17,5 ile 30 arası çıkan sonuçlar normaldir. Ancak 17,5 altı sonuç “zayıf” ve 30 üzeri sonuç “obez” olarak sınıflandırılmaktadır. Obezite gibi aşırı zayıf olmak da hastalıktır ancak bu yazıda konumuz obezite. Bu nedenle obezite tanısı basitçe nasıl konulur ona göz atalım. 

  1. Obezite Nasıl Tespit Edilir? 

  Yukarıdaki aracı kullandığınızda sonuç 30 ya da daha fazlası çıktıysa, obezite tanısı konabilir. Ancak 30 ila 35 değeri arası kesin bir tanı konması için yeterli değildir. Zira yukarıdaki araç her ne kadar pratik olsa da, kesin sonuçlar vermez. Sadece bilgi edinmeniz amaçlı yardımı dokunur. Bu nedenle eğer 30 ila 35 arasında bir sonuç çıktıysa, hemen obeziteye yakalandığınızı düşünmeyin. Obezite ciddi bir rahatsızlıktır ve sonuçları da ölümcü olabilir. Yapmanız gereken tek şey, bir an önce doktor randevusu almak ve muayene olmaktır. Şüphesiz en kesin tanıyı doktorunuz koyacaktır.  

  Obezite, genel olarak sağlıksız beslenmenin ve hareketsiz bir yaşamın sonucudur. Ancak genetik faktörler ve psikolojik durumlar da obezitede etkilidir. Bu nedenle hastaların paniğe kapılmadan obeziteye ilişkin daha fazla bilgi edinmesi ve obeziteyi tanıması gerekmektedir.  

  İzmir obezite cerrahisi konusunda çığır açan Doç. Dr. Cemal Kara kişisel blog sitesindeki yazılar, hastaların bilgilendirilmesi amacıyla hazırlanmaktadır. Buradaki yazıları okuyarak obeziteyi tanıyabilir ve çözüm yollarını öğrenebilirsiniz. Ancak burada yazılan yazılar, tedavi kapsamında yer almaz ve çözüm yollarını uygulamadan önce doktor tavsiyesinin daha değerli olduğunu bilin. Her hastanın vücudu farklıdır ve kişiselleştirilmiş tedavi çok önemlidir.  

  Ayrıca Sağlık Bakanlığı sitesine göz atarak obezite riskini hesaplama araçlarını da kullanabilirsiniz. 

  1. Obeziteden Kurtulma Yolları 

  Eğer obeziteye yakalandığınızı ve bu hastalığın hayatınızı sekteye uğrattığını düşünüyorsanız, önlemler almak zorunda kalabilirsiniz. İlk olarak, beslenme düzeninde ve egzersiz takviminde acil değişiklikler yapmanız gerekir. Sonrasında stres ve kaygı faktörlerini ortadan kaldırmanız gerekmektedir. Bunları kişisel olarak yapamayabilirsiniz. Bu oldukça doğaldır. O yüzden diyetisyen, psikolojik danışman ve spor eğitmeni uzmanlarından yardım alabilirsiniz. Onlar size gerekli durumlarda neler yapmanız gerektiğini açıklayacaktır. 

  Obezite cerrahisi de obezite konusunda bir çözümdür. Ancak bu çözüm, son çare olarak kullanılmalıdır. Eğer kendi başınıza kilo veremiyor ve beslenme düzenine dikkat ettiğiniz halde kilo alıyorsanız, doktor yardımı almalısınız. Genetik faktörlerin etkisi olabilir ve belki de altta yatan başka hastalıklar da bulunabilir.  

  Obezite cerrahisi konusunda uzman olan Dr. Cemal Kara web sitesindeki yazıların sizlere obezite konusunda yardımcı olacağını bilmeniz gerekmektedir. Bu yazılara göz atarak obeziteden nasıl kurtulabileceğinizi ve ameliyatsız obeziteden kurtulma yöntemlerini öğrenebilirsiniz. Unutmayın ki obezite, önlenebilir ölümcül hastalıklardan birisidir. Bu hastalıktan kurtulmak ise pek tabii mümkündür. Sadece pes etmemeniz ve olası her duruma karşı hazırlıklı olarak bu hastalıkla başa çıkmanız gerekmektedir. Gerisi uzman kontrolünde düzeltilebilir.  

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Ücretsiz Ön Görüşme için