ArabicEnglishFrenchGermanPersianRussianTurkish

Revizyon Cerrahisi Nedir?

31.08.2021
508
Revizyon Cerrahisi Nedir?

Revizyon Cerrahisi

Hasta ilk uygulanan aşırı kiloluluk cerrahisinden sonraki 18 ay içersinde fazla kilosunun %50 sinden daha azını yitirmişse; İlk operasyona bağlı uzun veya geç dönemde komplikasyon gelişti ise ; Kilo verdikten sonra tekrar kilo aldı ise uygulanan ilk operasyon başarısız sayılır ve revizyon cerrahisi gündeme gelir. Bir çok bariatrik cerrah başarısızlığa uğramış kısıtlayıcı(restriktif) bir cerrahi işlemi, emilimi bozucu (malapsorbtif) yada kombine (kısıtlayıcı+ emilimi bozan) bir yönteme çevirmeyi tercih eder.

Tüp mide kıstlayıcı bir ameliyat olması yanında, ameliyat hemen sonra GLP-1 ve peptid YY düzeylerini arttırdığı için metabolik yönden de metabolizmaya tesir eder.Bu özelliği onu diğer kısıtlayıcı aşırı kiloluluk ameliyatlarından ayırır.Bu metabolik etkilerinden dolayı başarısızlığa uğramış kısıtlayıcı operasyonlardan sonra uygulanabilecek gözden geçirme cerrahi prosedürler arasında yerini almıştır(re-sleeve).

Revizyonel tüp mide operasyonu(re-sleeve) başarısızlığa uğramış yada komplike olan mide bandı, ilk tüp mide operasyonu sonrası midenin tekrar büyümesi durumunda ve duodenal switch /pankreatikobilier diversiyon operasyonlarından sonrasında uygun hastalarda revizyon cerrahisi için düşünülebilir bir yöntem haline gelmiştir. Başarısız mide bandı sonrası revizyon cerrahisi genelde bant çıkarıldıktan 3-6 ay sonra önerilir.

Revizyon Cerrahisi için kullanılan gastrik(mide) bypass operasyonuna göre komplikasyonları daha azca olduğundan ve sonuçları da tatmin edici olduğu için uygun hasta grubunda gözden geçirme için tüp mide (re-sleeve) cerrahisi uygulanabilir.

revizyon cerrahisi

revizyon cerrahisi

Revizyonel Tüp Mide(re-sleeve) Endikasyonları:

Mide bandı sonrası kilo alımı • Mide bandına bağlı bir takım komplikasyonlar • revizyon gerekecek yüksek riskli hastalar • İltahabi bağlarırsak hastalığı(özellikle Chron) olan obez hastalar • İleri derecede bağlarırsak yapışıklığı olan hastalar • Sigara tiryakileri • Adolesan çağdaki morbid obez hastalar • İleri yaş hastalar • obezite cerrahisi haricinde 2. Bir cerrahi işlem geçirmesi gerekebilecek hastalar Ayarlanabilir mide bandı takıldıktan sonra yiyecek borusunda aşırı genişleme ile birlikte yemek borusu hareketleri bozulan hastalara bant çıkarıldıktan sonra revizyon cerrahisi olarak mide bypass ı uygulamak daha uygun olur.

İleri derecede reflüye bağlı aspirasyon pnömonisi , Barret özefagusu (reflüye bağlı yiyecek borusundaki sürekli iltahap nedeniyle yiyecek borusunun son kısmındaki hücrelerde değişim meydana gelmesi) ve reflüye bağlı kronik öksürüğü olan hastalarda revizyon cerrahisi amacıyla mide bypass ı yapmak gerekir. Kısıtlayıcı cerrahi işlem sonrası(bant takılması,tüp mide vb….) metabolik sendromu geçmeyen hastalara mide bypass’ı yürütmek daha doğru olur. Tüp mide ameliyatı sonrası ciddi reflüsü ve mide darlığı olan hastalara gözden geçirme için mide bypass ‘ ı uygulamak gerekir. Yeme alışkanlığı bozuk olan veya yeme düzenine uyum sağlayamayan obez hastalara revizyon için tüp mide(re-sleeve) yerine mide bypass’ı yapmak daha uygundur.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ücretsiz Ön Görüşme İçin