Kavaklı, Eski Samsun Yolu Cd. No:3/1, 61300 Akçaabat/Trabzon

  Revizyon Cerrahisi

  05.11.2020
  204
  Revizyon Cerrahisi

  Çoğu durumda revizyon cerrahisi, önceki bir operasyondaki bir hata veya yanlışlığa bağlı değildir. Omurga cerrahisi karmaşık bir alandır ve en iyi ve en deneyimli cerrahlar bile her zaman mükemmel sonuçlar alamazlar. Revizyon cerrahisinin yaygın nedenleri, zayıf doku iyileşmesi ve hastayla ilgili faktörlere bağlı olabilecek psödartroz (katı füzyonun sağlanamaması) gibi sorunları içerir. Dikkate alınması gereken bir diğer unsur da omurganın canlı ve dinamik bir yapı olmasıdır. Görünür başarılı bir ameliyattan sonra bile omurganın işlevi ve şekli bozulabilir ve bir sorunu çözmek için daha fazla ameliyat gerekebilir. Revizyon cerrahisi karmaşık bir alandır ve soruna neyin neden olduğunu ve sorunun en iyi nasıl ele alınacağını anlamak için her hasta çok bireysel bir şekilde değerlendirilmeli ve tedavi edilmelidir.
  Bir disk işleminden çok sonra ortaya çıkabilecek bir dizi sorun vardır. Bir yandan disk tekrar fıtıklaşabilir ve bu nedenle yeniden ağrıya neden olabilir. Öte yandan, sorun, önceki ameliyattan kaynaklanan istikrarsızlık ve normal spinal stabilitenin kademeli olarak kaybı ve uygun disk fonksiyonunun kaybı ile ilgili olabilir. Revizyon cerrahisi bu nedenle sinirleri yeniden serbest bırakmayı ve muhtemelen omurgayı bir füzyonla stabilize etmeyi içerebilir. Bir tedavi planı formüle edilmeden önce her vaka dikkatlice değerlendirilmelidir. Kontrastlı ve dinamik x-ışınlı MRG, sorunun kaynağını netleştirmeye yardımcı olabilir.
  Omurga, canlı ve dinamik bir yapıdır. Skolyoz cerrahisi genellikle omurganın sadece etkilenen seviyelerinin stabilize edilmesini ve düzeltilmesini içerir. Omurganın kaynaşmamış seviyeleri aşamalı eğrilik geliştirebilir ve nadiren krank mili fenomeni yoluyla kaynaşmış omurga bile zamanla yavaşça deforme olabilir. Ek olarak, düz sırt gibi sendromlar, skolyoz ameliyatından yıllar sonra gelişebilir.

  Omurga hizalamasını düzeltmek için revizyon cerrahisi, önceki ameliyattan sonra gelişen yeni bir eğriliği düzeltmeyi veya kötü hizalanmış bir orijinal füzyonu düzeltmeyi içerebilir. Önceki enstrümantasyon genellikle kaldırılır, daha sonra omurga füzyon yoluyla kesilebilir (spinal osteotomi), yeni enstrümantasyonla yeniden hizalanabilir ve uygun dengede kaynaştırılabilir.

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Ücretsiz Ön Görüşme için