ArabicEnglishFrenchGermanPersianRussianTurkish

Safra Kesesi Taşı ve Hastalıkları

31.08.2021
677
Safra Kesesi Taşı ve Hastalıkları

Safra kesesi karaciğerin altında bulunan ufak keseciklerdir. Yenilen yemeklerin kasılarak safrayı ince bağırsağa boşaltması temel görevlerindedir. Beslenme alışkanlıkları ile ilgili olan safra kesesinde rahatsızlık olduğu süre taşlar oluşur. Bu taşların safra kanallarını tıkama gibi bir durumu vardır. Safradaki taşlar her ne kadar ufak de olsalar tehlikeli boyutta olabilirler. Buna göre; safra kesesi hastalıkları nelerdir? Hastalığın belirtileri neler?

Safra Kesesi Taşı

Safra taşları, safranın içerindeki maddelerin (örneğin kolesterol, safra tuzları ve kalsiyum) yahut kanın içindeki maddelerin (örneğin bilirubin) taşımsı sert yapılar oluşturmasıyla meydana gelir. Safra kesesi içeriğini tamamen boşaltamadığında safra taşı riski mümkünlığı büyür. Bu taşlar safra kesesine gelen kanalları ya da safra kesesinden onikiparmak bağırsağına açılan safra yollarını tıkayabilir. Bir safra taşı bir kum tanesi kadar minik olabileceği şeklinde, bir pinpon topu kadar büyük de olabilir.

Aşağıdaki durumlarda bulunan, hastalıklara haiz olan kişilerin safra taşı oluşturma riski daha yüksektir: Şişman yahut obez olanlar Diyabetli olanlar 60 yaş ve üzerinde olanlar Östrojen içeren ilaç kullananlar Aile üyelerinde safra taşı hikâyesi olanlar Hanımlar Crohn hastalığı benzer biçimde gıda emilimini etkileyen hastalıklara haiz olanlar Siroz benzer biçimde karaciğer hastalıklarına sahip olanlar Kolesistit Kolesistit, en yaygın safra kesesi hastalığıdır. Bu hastalık, safra kesesinin Akut veya kronik enflamasyonu şeklinde kendini gösterir.

1-Akut kolesistit

Akut kolesistite çoğu zaman safra taşları niçin olur. Ne ki kimi zaman tümörler ve çeşitli başka hastalıklar da akut kolesistite yol açabilir. Bu durumun ilk emaresi karnın sağ üst kısmında ağrıdır. Ağrı, hasta bir şeyler yedikten sonrasında ortaya çıkar ve şiddetli bir sancı yahut sağ omuza kadar yayılan hafif bir ağrı şeklinde kendisini gösterir. Akut kolesistit aşağıdaki belirtilere yol açabilir: Yüksek ateş Mide bulantsıcaklıkKusma Sarılık

safra-kesesi

safra-kesesi

2-Kronik kolesistit

Birkaç akut kolesistit atağından sonra safra kesesi küçülebilir, safrayı muhafaza etme ve salma kabiliyetini yitirebilir. Bu durumda karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma belirtileri meydana gelir. Kronik kolesistit tedavisinde genellikle cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulur.

Koledokolitiazis Nedir?

Safra taşları safra kesesinin boyun kısmında yahut safra kanallarıysa sıkışabilir. Safra kesesi bu şekilde tıkandığı süre safrayı boşaltamaz. Bu safra kesesinin iltihaplanıp şişmesine niçin olur. Safra yayınlarının tıkanması, safranın karaciğerden ince bağırsağa yetişmesina engel olur.

Koledokolitiazis aşağıdakilere neden olabilir:

Karnın üst orta kısmınde şiddetli ağrı Yüksek ateş Üşüme, ürperme Mide bulantsıcaklıkKusma Sarılık Dışkının açık renkli veya kil renginde olması Akalküloz kolesistit Akalküloz kolesistit, safra kesesinin safra taşlarına bağlı olmayan iltihabıdır. Kronik ya da ciddi bir hastalığın bu durumu tetikleyebildiği bilinmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ücretsiz Ön Görüşme İçin