Kavaklı, Eski Samsun Yolu Cd. No:3/1, 61300 Akçaabat/Trabzon

  Sıcak Kemoterapi

  05.11.2020
  206
  Sıcak Kemoterapi

  Kadınlarda over (yumurtalık), kolon, rektum, mide ve apendiksin bazı kanserleri periton adı verilen karın zarına yayılma yapabilirler ki bu duruma Peritonitis Karsinomatoza adı verilir. Hastalar; ilk kanser tanısı aldıklarında periton yayılımı gerçekleşmiş olabileceği gibi, tedavi sürecinde Peritonitis Karsinomatoza bir kanser nüksü olarak da karşımıza çıkabilir. Peritonun (karın zarı) kendisinden kaynaklanan kanserler de (psödomiksomaperitonei) hastalarda Peritonitis Karsinomatoza tablosunu oluşturur.

  Kanser hücrelerinin peritonu tutmasına bağlı olarak karında kanser hücrelerini içeren sıvı toplanması olduğunda buna malignasit adı verilir. Bu sıvıya bağlı olarak karında şişme gelişir. Karın içinde toplanan asit hem hastalarda nefes darlığına hem de kanser hücrelerinin öteki vücut boşluklarına yayılmasına sebep olur. Karın içi kanser hücreleri bağırsak yüzeylerine de yayılarak özellikle ince bağırsaklarda yapışıklık ve tıkanıklığa sebep olabilirler. Buna bağlı olarak ileus adında olan gaz çıkaramama, büyük abdest yapamama ve kusma ile giden klinik tablo gelişir. Bu durumda giderek artan beslenme yetersizliği, halsizlik ve zayıflama görülür.

  Peritonitis Karsinomatoza (PK) durumunda çoğunlukla hastaya artık bir tedavi şansının olmadığı söylenir. Hastada bağırsak tıkanıklığı var ise sadece hastayı rahatlatmak amacı ile, bir takım cerrahi tedaviler mecburi olarak uygulanmak zorunda kalınır.Bazı hastalarda ise hastalığın denetim altına alınması veya kanserin ilerlemesinin yavaşlatılması umudu ile damardan verilen kemoterapi tedavisine başlanılır ki bu tedavi çoğunlukla başarılı olmaz.

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Ücretsiz Ön Görüşme için