Kavaklı, Eski Samsun Yolu Cd. No:3/1, 61300 Akçaabat/Trabzon

  Sıkça Sorulan Sorular

  Anasayfa » Sıkça Sorulan Sorular
  1) Vücut Kitle İndeksi (VKİ) nedir, obezite ameliyatı olmak için bu değer ne kadar olmalıdır?
  Vücut Kitle İndeksi kişinin boy ve kilosunun matematiksel bir hesaplama ile elde edilen oranı demektir. Bu hesaplamaya göre hasta; VKİ 30-35 arasında ise 1.sınıf obezite, 35-40 arasında ise 2.sınıf obezite, 40 ve üzerinde ise mobid obezite hastası olarak sınıflandırılır.

  Tüp mide ameliyatının gerçekleşebilmesi için hastanın VKİ 35 ve 35in üzerinde olması gerekir.

  2) Tüp Mide ameliyatı nedir, nasıl gerçekleşiyor?
  Tüp Mide Ameliyatı VKİ 35 ve üzeri olan hastalarda uygulanan bir operasyon türüdür. Tüp Mide ameliyatı laparoskopi yoluyla karnınıza 4 delikten girilmesiyle gerçekleşen bir ameliyattır. Bu ameliyat ile midenizin 4%3 lük bölümü alınır. Kapalı yöntem ile gerçekleşen bir ameliyat olduğundan konforlu ameliyat sınıfına girer.
  3) Tüp Mide Ameliyatının riskleri nelerdir?
  Tüp mide ameliyatları kapalı yöntemle gerçekleşen operasyonlar olduğundan konforlu ameliyat sınıfına girer. Tüp mide ameliyatının yüksek olmamakla birlikte kaçak,kanama, emboli ve anesteziye bağlı riskleri bulunmaktadır.
  4) Tüp Mide Ameliyatı kaç dakika sürüyor ve hastanede kaç gün kalmak gerekiyor?
  Tüp mide ameliyatı ortalama 1 saat sürmektedir. Ameliyatın ardından hasta 2 gece hastanede kaldıktan sonra 3. gün kontrolleri yapılarak taburcu edilir.
  5) Tüp Mide Ameliyatı sonrası ağrı fazla oluyor mu?
  Ameliyat sonrası yaşanılan ağrı gaz sancısıdır. Ameliyat sonrası 4. saat itibariyle yürümeniz gazı atmanızda yardımcı olacağından ağrınız kısa sürede geçecektir.
  6) Tüp Mide Ameliyatı sonrası ne kadar sürede gündelik hayata dönülüyor??
  Tüp mide ameliyatı sonrasında hastalar 4. saat itibariyle kişisel ihtiyaçlarını kendi karşılar hale gelmektedir. Taburcunun ardından gündelik hayata hızla dönülmektedir.
  7) Tüp Mide Ameliyatı sonrası beslenme süreçleri nelerdir?
  Tüp mide ameliyatı sonrasında beslenme süreçleriniz bariatric diyetisyen kontrolünde ilerlemedir. Ameliyat sonrası ilk 15 gün sıvı,ikinci 15 gün püre ile beslenilmektedir. 1.ay itibariyle ise katı beslenmeye geçilmektedir. Öğünlerin 30 ile 45 dakika kadar sürmesi ve lokmaların çok çiğneyerek tüketilmesini alışkanlık haline dönüştürmek gerekmektedir.
  8) Tüp Mide Ameliyatı sonrası kontroller ne sıklıkla yapılıyor?
  Tüp mide ameliyatı sonrasında ilk 15 gün ilk kontrol, 1. ay da ise ikinci kontrol gerçekleştirilir. Bundan sonraki 3,6,9 ve 12. aylada ise hastalar yapılacak olan kan tahlilleri sonuçları ile doktor ve diyetisyen kontrolünden geçerler.
  9) Tüp Mide Ameliyatı sonrasındaki süreçte midenin tekrar büyüme ihtimali var mıdır?
  Tüp mide ameliyatı sonrasında mide hacminde bir miktar büyüme olabilmektedir. Fakat mide hiç bir zaman ameliyat öncesi hacmine geri dönemez. Bu büyüme korkulacak bir oranda değildir.
  15) Ameliyat öncesi tetkiklerde neler yapılıyor?
  Ameliyat öncesi tetkikler, Transit Bipartisyon ameliyatı için tüm hayati organlarınızın performansının yeterli olup olmadığına dair testler içermektedir. Yapılan bu testler check-up niteliğindedir. Bununla beraber endokrinoloji, psikiyatri, göğüs hastalıkları, kardiyoloji ve anestezi birimleri ile gerçekleşecek muayeneler ameliyatınızdaki olası risklerinizi azaltmaya yönelik olacaktır.
  Ücretsiz Ön Görüşme için