ArabicEnglishFrenchGermanPersianRussianTurkish

Tiroid Kanseri Nedir?

31.08.2021
557
Tiroid Kanseri Nedir?

Tiroid Kanseri

Tiroid bezi; boynun ön kısmında, nefes borusunun önünde yer alan kelebek şeklinde bir iç salgı bezidir. Tiroid hormonlarının üretildiği bu salgı bezi, vücuttaki doku ve organların doğru çalışmasını sağlar. “Tiroid kanseri nedir?” sorunun cevabını ise tiroid bezinin içerisinde bulunan nodüllerin kötü huylu olması ile tanımlamak mümkündür. öteki kanser türlerine oranla daha nadir görülen tiroid kanseri nedeni bilinmemekle birlikte kadınlarda daha sık görülmektedir. Cinsiyetin yanı sıra bazı faktörler de tiroid kanserine neden olmaktadır. Ek olarak tiroid kanseri erken yaşlarda ortaya çıkabileceği gibi tedavi ile yüksek oranda iyileştirebilen bir kanser türüdür. Bu yüzden de tiroid kanseri ölüm oranı diğer kanserlere göre düşüktür.

Tiroid Kanseri

Tiroid Kanseri

Tiroid Kanseri Çeşitleri

Tiroid kanseri çeşitleri; anaplastik, papiller, folliküler ve medüller olmak üzere 4 türdür. Görülme sıklıkları ise değişiklık göstermektedir.

1-Anaplastik Tiroid Kanseri

Anaplastik tiroid kanseri en nadir görülen kanser türüdür. %2’lik bir kısımda görülen bu kanser türü hızlı ve çabuk yayılan bir nodüle sahiptir. Bu hastalıkta ameliyat şansı genellikle olmaz. Çünkü tanı konulduğunda tümör fazlasıyla yayılmış durumda olur. Hastaları rahatlamak amacıyla radyoterapi uygulanabilir.

Papiller Tiroid Kanseri

Vakaların %80-90’ında görülen en yaygın kanser türüdür. Her yaşta görülebilen papiller tiroid kanseri riski 30-40 yaşlarında daha fazladır. çoğu zaman iyi seyirli olan ve yavaş büyüyen bu kanser uzun vakit emare vermeyebilir ve senelerce ölümle sonuçlanmadan kişide varlığını sürdürmeye devam eder. Papiller tiroid kanseri metastazı ise akciğere ve lenf bezlerinde gerçekleşir. Gençlerde risk taşıma mümkünlığı az olduğu benzer biçimde 40 yaş üzerindeki hastalarda yayılma hızı fazlalaşabilir.

Folliküler Tiroid Kanseri

Kan dolaşımı yoluyla yayılan folliküler tiroid kanseri, tiroid kanserlerinin %5-10’luk kısmını oluşturur. 50’li yaşlarda daha sık görülen bu kanser türü yavaş büyür. İlk tanıda görülme oranları değişiklik gösterse de kanserin akciğer, kemik ve azca da olsa beyin ve karaciğere yayılma olasılığı vardır.

Medüller Tiroid Kanseri

Medüller tiroid kanser türünün teşhisi öteki türlere göre daha kolay olabilmektedir. Medüller tiroid kanseri riski olanların kanında kalsitonin hormon düzeyi anormal şekilde yüksek çıkmaktadır. Tiroid kanseri vakaların ortalama %2’sinde görülen bu kanser yavaş büyür. öteki tiroid kanserleri şeklinde ileriki yaşlarda da görülebilecek medüller tiroid kanserini diğerlerinden ayıran özellik kalıtsal olmasıdır. Nesilden nesile aktarılan bu kanser için genetik mutasyon testi yapmış oldurmak gerekir.

tiroid

tiroid

Tiroid Kanseri neden Olur?

Hanımlarda rastlanan kanser türleri içinde tiroid kanseri sekizinci sırada yer alır. Erkeklere gore 2 kat daha çok risk taşıyan kadınlarda, menopoz ya da yeni doğum yapmış olmak gibi hormonal değişiklikler tiroid problemlerını tetikleyebilmektedir. Erkeklerde ise nodül bulunuyorsa kanser riski fazla olabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra tiroid kanseri nedenleri arasında başka etmenler de bulunur.

Ailede hipotiroidi (tiroid bezinin az çalışması), hipertiroidi (tiroid bezinin fazla çalışması) veya tiroid kanseri olması Çocuk yaşlarda radyasyona maruz kalmak veya boyun bölgesine radyoterapi tedavisi görmek 60 yaş üstü kişilerde tiroid nodülü varlığı İyot eksikliği Şeker hastalığı Down ve turner sendromu Tiroid rahatsızlığı ya da tiroid ameliyatı olmak Geçmişte lityum kullanmasıBeyaz ırk yahut Asyalı ırkından olmak (diğer ırklara oranla 3 kat daha çok risk altındadırlar)

Tiroid Kanseri belirtileri

Tiroid kanseri ilk evrelerde belirti vermeyen hastalık türlerinden biridir. Ancak aşağıda bulunan bazı semptomlar tiroid kanseri belirtileri arasında görülebilmektedir. Boyunda şişlik ve yumru Nefes almada güçlük Ses kısıklığı Yutma güçlüğü Kemik erimesi Boyundan kulaklara doğru ağrı Kan ve kolesterol değerlerinde düşüş bitkinlik Kilo artışı Sinirlilik Cinsel isteksizlik

Tiroid Kanserinin hayati Tehlikesi Var mı?

Tiroid kanseri olanlar ilk tanıdan sonrasında yaşam süresini ve ölümcül olup olmadığını merak ederler. Tiroid kanseri görülme sıklığı dünya üzerinde 30 yılda oldukça fazla artış gösterse de ölüm oranı gittikçe azalmaktadır. Erken tanının yanı sıra tedavi şekillerinin de gelişmesi ile düşen bu oranlar tiroid kanseri türlerine gore kimi vakit değişiklik göstermektedir. Anaplastik çeşidinde ilk tanı çoğu zaman 4. Evrede konur. Bu evreden sonra hastanın 5 yıl hayatta kalma ihtimali %7’dir. Folliküler, medüller ve papiller tiroid kanseri yaşam süresi 1. Ve 2. Evrede azalmamaktadır. Ancak her kanserde olduğu gibi tiroid kanserinin de erken tanı çok önemli olmaktadır. İlerleyen evrelerde yaşam süresi gittikçe düşmektedir.

Tiroid Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Belirtiler kanserin anlaşılmasında ilk adım olmaktadır. Şişlik benzer biçimde fazlaca yaygın olarak görülen semptom daha sonra bireyin tabip muayenesinden geçmesi gerekmektedir. Şikayetleri dinleyen tabip ilk olarak el ile muayene eder. Gerekli kan tahlilleri daha sonra ise tiroid sintigrafisi ya da iğne biyopsisi ile tam teşhis konmaktadır.

Tiroid Kanseri Kan Tahlilinde Çıkar mı?

Tiroid bezi tarafından üretilen T3 ve T4 hormonlarındaki bozukluk kan tahlillerinde saptanabilmektedir. Sadece çıkan değerler ile tiroid bezinde kanser hücresi olup olmadığı anlaşılamamaktadır.

Tiroid Kanseri Yayılır mı?

“Tiroid kanseri yayılır mı?” sorusu tedavi ile ilişkilidir. Emarelere önem vermeyen ve tedavi edilmeyen kişilerde kanserin metastaz yapma riski yüksektir. Bundan dolayı de tedavi edilebilir bir kanser türü olsa da dikkat alınmadığı sürece yaşam süresini kısaltır.

Tiroid Kanseri Ameliyatı

Tiroid kanseri tedavisi için kullanılan ana yöntem ameliyattır. Tiroid bezinin tamamının ya da yarısının alınması lüzumlu olan bu tedavi yönteminde tümör lenf düğümlerine de yayılmışsa bu bölge de ameliyat sırasında alınır. Uzunlukta açılan 7-8 santimetre kesik ile yapılan ameliyatta uygulanacak olan yöntem kanser türüne göre de değişim göstermektedir. Ameliyat açık olabileceği gibi robotik olarak da yapılabilmektedir. Hastaların ameliyat öncesinde doktorundan ameliyat sürecini ve oluşabilecek riskleri detaylıca öğrenmesi gereklidir.

Tiroid Kanseri Ameliyatı Kaç Saat süre gelir?

Tiroid kanseri ameliyatı ortalama 2-3 saat süre gelir. Bu süreyi etkileyen faktörler arasında kanserinin evresi, büyüklüğü ve yeri bulunmaktadır. Genel anestezi ile meydana getirilen ameliyat hemen sonra hasta kendine gelene kadar ameliyathane içerisinde bulunan uyanma salonlarında bekletilir.

Tiroid Kanseri Ameliyatı Sonrası

Ameliyat gününde hastada kanama, ses kısıklığı, kalsiyum düşüklüğü şeklinde komplikasyonlar meydana gelebilmektedir. Ek olarak boğazda açılan kesikten dolayı ağrı, anestezi etkisi ile gelen yorgunluk da olabilmektedir. Hastanın iyileşme sürecinden sonra ise tedaviler devam eder.Ameliyat ondan sonra tümörün büyüklüğü ve kanserin yayılma durumuna bakılırsa bazı hastaların tedavisine radyoaktif iyot ile devam edilir. Bu tedavide amaç varsa kalan kanserli hücreleri de yok etmektir. Kimi hastalara ise tedavi yöntemi olarak radyoterapi uygulanır. Bu yöntem ise çoğu zaman anaplastik ve medüller tiroid kanseri olan hastalarda kullanılır. Ameliyattan sonrasında hastanın hormon üretimini sağlamak amacıyla tiroid hormon ilacı verilir. Bir kısmı yahut tamamı alınan tiroid için gerekli olan ilaçlar tabip denetiminde kullanılmalıdır.Kanserin yeniden nüksetmemesi ve konforlu bir yaş fakat devam edebilmek için düzenli aralıklarla kontrole gidilmelidir. Kontroller sırasında boyun bölgesinde fizik muayenesi, ultrason ve gerekli bazı kan tahlillerinin yapılması gerekmektedir.

Tiroid Kanseri Tekrarlar mı?

Tekrarlama durumunun olmaması için tiroid bezi topyekün alınır. Sadece kanser hücreleri daha öncesinde başka yerlere metastaz yapmış ise kanserin tekrarlama şansı vardır. Bu oran düşük olsa dahi gene de tedavisi mümkün olabilmektedir.Meydana getirilen başarılı ameliyatlar ve ondan sonra sağlanan kontroller ile gerek Türkiye’de gerekse tüm dünyada 5 yıllık sağ kalım oranı %98,1’dir. Bu yüzden de tiroid kanseri belirtilerinden bir ya da birkaçını barındıran kişilerin doktora başvurması gerekmektedir. Kendini geç gösteren bu kanser türünde erken tanı fazlaca önemlidir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Ücretsiz Ön Görüşme İçin