Kavaklı, Eski Samsun Yolu Cd. No:3/1, 61300 Akçaabat/Trabzon

  Yürüyüş yapanlar daha uzun yaşıyor

  06.11.2020
  271
  Yürüyüş yapanlar daha uzun yaşıyor

  Son birkaç yılda, adım ölçerler akıllı telefonların ve son zamanlarda akıllı saatlerin bir parçası haline geldi. Kullanıcıyı daha fazla egzersiz yapmaya gerçekten motive edip etmedikleri şüphelidir. Bununla birlikte, ABD Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmaya göre, günde 8.000 hatta 12.000 adım yürümeyi başaran herkes daha uzun bir yaşam ümit edebilir .

  Pedro Saint-Maurice liderliğindeki bir ekip , ABD hükümeti adına nüfusun sağlığını düzenli olarak inceleyen Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Araştırması’ndan ( NHANES ) elde edilen verileri analiz etti . 2003 ile 2006 arasındaki anketlerde, 4.840 katılımcıdan oluşan bir örneklemden bir hafta boyunca ivmeölçer takmaları istendi.

  Saint-Maurice şimdi kaydedilen adım sayısını katılımcıların ölümleriyle ilişkilendirdi. Araştırmadan bu yana geçen ilk 10 yılda, ortalama 56,8 yaşında olan 1.165 katılımcı hayatını kaybetti. Ölüm belgelerine göre neden, 406 vakada kardiyovasküler hastalık ve 283 vakada kanserdi.

  Ölüm oranındaki farklılıklar çok açıktı. Günde 4.000 adımdan daha az yürüyen yetişkinlerin ölüm riski, günde 12.000 adımdan fazla yürüyenlere göre neredeyse 16 kat daha yüksekti, bu da yaklaşık iki saatlik bir yürüyüşe eşittir. Bununla birlikte, bu büyük ölçüde, daha az aktif olan insanların daha yaşlı olması, daha yüksek vücut kitle indeksine sahip olması ve kronik hastalıklara sahip olma olasılığının daha yüksek olmasından kaynaklanıyordu.

  NHANES tarafından yürütülen araştırmalar ve kapsamlı röportajlar sayesinde Saint-Maurice, hesaplamalarında bu tür bir dizi eşlik eden faktörü dışlayabildi. Düzeltilmiş analizi, yaş, cinsiyet, etnik köken, eğitim, beslenme, sigara içme durumu, vücut kitle indeksi, kendi kendine değerlendirilen sağlık, hareket kısıtlamaları ve ölüm riskini artıran 7 hastalığı hesaba katıyor. Bunlar diyabet, felç, kalp hastalığı, kalp yetmezliği, kanser, kronik bronşit ve amfizemdi.

  Bu faktörler hariç tutulduktan sonra bile, adım sayısının ölüm riski üzerinde önemli bir etkisi oldu.

  Sağlık anketinde günde 8.000 adım atan yetişkinler, sonraki 10 yılda yalnızca 4.000 adım atanlara göre% 51 daha az öldü.

  Adım hızı, yani dakikadaki adım sayısı da etkisizdi. Bu nedenle, adımları koşarken veya yürürken atmanız fark etmez (ancak koşarken çok sayıda adım atarsınız).

  Fiziksel aktivite, dolaşım sistemi ve kan damarları üzerindeki faydalı etkilerle makul bir şekilde açıklanabilen kardiyovasküler ölümü (ayarlanmış tehlike oranı 0.49; 0.40 ila 0.60) önlemekle kalmadı. Biraz daha düşük olsa bile, kanser üzerinde önleyici bir etki de gösterilebilirdi (düzeltilmiş tehlike oranı 0.67; 0.54 – 0.82).

  Her zaman olduğu gibi epidemiyolojik çalışmalarda hiçbir nedensellik kanıtlanamaz. Çalışma tarafından kapsanmayan diğer faktörlerin daha düşük riske katkıda bulunma olasılığı her zaman vardır. Özellikle bu tür çalışmalarda beslenme her zaman kesin olarak kaydedilemez. Yine de çalışma, günde 8.000 veya 12.000 adım atan yetişkinlerin doğru yolda olduğunu gösteriyor.

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Ücretsiz Ön Görüşme için